Dokumenty do pobrania - Powiatowy Urząd Pracy w Węgorzewie


Zawartość stron

PRACE SPOŁECZNIE UŻYTECZNE

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 20 kwietnia poz. 674 z późn. zmianami) PRACE SPOŁECZNIE UŻYTECZNE – oznaczają prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku na skutek skierowania przez powiatowy urząd pracy, organizowane przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

Gmina sporządza do dnia 31 stycznia każdego roku roczny plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych i przesyła go właściwemu miejscowo powiatowemu urzędowi pracy, a także właściwemu kierownikowi ośrodka pomocy społecznej. Plan określa w szczególności: rodzaje prac społecznie użytecznych, liczbę godzin wykonywania prac społecznie użytecznych, liczbę bezrobotnych bez prawa do zasiłku korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej oraz liczbę osób uczestniczących w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania przez urząd, zwanych osobami uprawnionymi, które mogą być skierowane do wykonywania prac społecznie użytecznych.

Organizator prac społecznie użytecznych składa wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce wykonywania tych prac. Na wniosek gminy powiatowy urząd pracy może skierować osoby uprawnione  do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy, w której osoba uprawniona  zamieszkuje lub przebywa, w wymiarze do 10 godzin w tygodniu. Do wykonywania prac społecznie użytecznych mogą być kierowane również osoby uczestniczące w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania na podstawie art. 50 ust. 2. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 674 z późn. zmianami).

Kierownik  ośrodka pomocy społecznej na podstawie porozumienia sporządza listę osób  uprawnionych, które zostaną  skierowane w okresie objętym porozumieniem do wykonywania  prac społecznie użytecznych i przesyła ją do właściwego miejscowo powiatowego urzędu  pracy. Lista powinna zawierać nazwiska i imiona, miejsca zamieszkania lub pobytu, a w przypadku gdy te numery nie zostały  nadane – numery paszportów lub nazwy i numery innych dokumentów.

Przy przydziale prac społecznie użytecznych uwzględnia się wiek osób  uprawnionych, ich zdolność do wykonywania tych prac oraz, w miarę możliwości, posiadane kwalifikacje. Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne, zapoznaje osoby uprawnione  z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.  Podczas wykonywania prac społecznie użytecznych osoby uprawnione winny mieć zapewnione bezpiecznei higieniczne warunki pracy społecznie użytecznej. Organizator prac społecznie użytecznych zobowiązuje się przestrzegać przepisy prawa pracy dotyczące zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Osobom uprawnionym  przysługuje świadczenie za każdą godzinę wykonywania prac społecznie użytecznych. Świadczenia przysługujące osobom uprawnionym są wypłacane przez organizatora w okresach miesięcznych z dołu. Świadczenie nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym za okres udokumentowanej niezdolności do pracy.

Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy powiatowym urzędem pracy (działającym w imieniu starosty) a gminą, na rzecz której prace społecznie użyteczne są wykonywane. Na podstawie tego porozumienia powiatowy urząd pracy zobowiązuje się do refundacji organizatorowi, który organizuje prace społecznie użyteczne, do 60 % kwoty minimalnego świadczenia wypłaconego skierowanym osobom uprawnionym , co obecnie stanowi kwotę 4,80 zł za godzinę (minimalna wysokość świadczenia wynosi obecnie 8,00zł za godzinę). Organizator prac społecznie użytecznych prowadzi ewidencję tych prac wykonywanych przez osoby uprawnione. Osoby uprawnione, które odmówiły bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji  prac społecznie użytecznych lub z własnej winy przerwały wykonywanie prac społecznie użytecznych zostają pozbawiona statusu bezrobotnego na okres :
- 120 dni w przypadku pierwszej odmowy;
- 180 dni w przypadku drugiej odmowy;
- 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy;
 
Starosta przekazuje właściwemu kierownikowi ośrodka pomocy społecznej w terminie do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni wykaz osób uprawnionych, które zostały skierowane do wykonywania prac społecznie użytecznych lub odmówiły przyjęcia propozycji ich wykonywania.  Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne, niezwłocznie zawiadamia starostę i właściwego kierownika ośrodka pomocy społecznej w przypadku, gdy osoba uprawniona :
- nie  zgłosi się do wykonywania prac społecznie użytecznych,
- nie podejmie przydzielonej mu pracy społecznie użytecznej,
- opuści miejsce wykonywania prac społecznie użytecznych,
- naruszy porządek i dyscyplinę w miejscu wykonywania pracy społecznie użytecznej.
 
 
Podstawa: art. 73a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. , poz. 674 z późn. zmianami) oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lipca 2011 r. Dz. U. Nr 155 poz. 921.
 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę