„Informacja dot. realizacji zadań finansowanych z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych" w 2023 roku - projekt FEWiM.

Realizując obowiązek wynikający z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych, Powiatowy Urząd Pracy w Węgorzewie zamieszcza informacje dot. realizacji niżej wymienionych zadań:

 
flaga Polski w barwach biało - czerwonych oraz godło RP w kolorze

Powiat Węgorzewski / Powiatowy Urząd Pracy w Węgorzewie realizuje zadanie pn.: „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie węgorzewskim (I)" dofinansowane ze środków Funduszu Pracy przeznaczonych na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej.
Zadanie realizowane w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027.

Projekt jest realizowany w okresie 15.05.2023 r. – 30.06.2024 r.
Całkowita wartość zadania wynosi 1 365 757,93 zł, w tym: Celem zadania (projektu) jest zwiększenie możliwości zatrudnienia 88 osób bezrobotnych
z powiatu węgorzewskiego.
Osiągnięcie celu nastąpi poprzez skuteczną aktywizację zawodową ukierunkowaną na wejście lub powrót na rynek pracy.
W ramach zadania wsparciem objęte są osoby należące do poniższych grup zarejestrowanych
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Węgorzewie:
GRUPA I:
➢ osoby w wieku 18 – 29 lat,
➢ należące do tzw. młodzieży NEET*,
➢ mające opracowany Indywidualny Plan Działania oraz spełniają inne warunki określone
w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2023, poz. 735 z późn. zm.), z których wynikać będzie, że można wobec nich zastosować daną formę pomocy.
*Młodzież NEET tj. osoby, które spełniają łącznie następujące warunki:
1. nie pracują (tj. bezrobotni lub bierni zawodowo),
2. nie kształcą się (tj. nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym rozumianym jako kształcenie w formach szkolnych w trybie dziennym, albo zaniedbują obowiązek szkolny lub nauki),
3. nie szkolą się (tj. nie uczestniczą obecnie lub w okresie ostatnich 4 tygodni nie uczestniczyli
w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych potrzebnych do wykonywania pracy, finansowanych ze środków publicznych).
 
Powiatowy Urząd Pracy w Węgorzewie informuje, że udział w projekcie osób w wieku 18-29 lat jest poprzedzony oceną umiejętności cyfrowych. W zależności od wyników tej oceny ww. osobom zaproponowane zostanie uzupełnienie poziomu kompetencji w formie szkolenia podnoszącego umiejętności cyfrowe, tak by właściwa forma wsparcia mogła przebiegać na adekwatnym poziomie dostosowanym do umiejętności i potrzeb szkolonego.
 
Zgodnie z założeniami projektu wsparcie oferowane uczestnikom projektu w przedziale wiekowym 18-29 lat, w zależności od zajmowanego stanowiska, powinno być ukierunkowane na umiejętności cyfrowe, umiejętności „zielone" (między innymi: świadomość i szacunek dla środowiska, podnoszenie świadomości z zakresu zrównoważonego rozwoju), umiejętności niezbędne z punktu widzenia inteligentnych specjalizacji województwa https://biznes.warmia.mazury.pl/inteligentne-specjalizacje- warmii-i-mazur/ (tj. ekonomia wody, żywność wysokiej jakości, drewno i meblarstwo oraz zdrowe życie), umiejętności niezbędne w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.
 
GRUPA II:
➢ osoby w wieku 30 lat i więcej, tj. od dnia 30 urodzin,
➢ spełniające co najmniej jedno z niżej wymienionych kryteriów:
• osoby długotrwale bezrobotne;
• osoby z niepełnosprawnościami,
• osoby w wieku 50 lat i więcej,
• kobiety,
• osoby o niskich kwalifikacjach (osoby posiadające wykształcenie na poziomie podstawowym, gimnazjalnym oraz ponadgimnazjalnym),
➢ mające opracowany Indywidualny Plan Działania oraz spełniają inne warunki określone
w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2023, poz. 735 z późn. zm.), z których wynikać będzie, że można wobec nich zastosować daną formę pomocy.
 
W ramach zadania (projektu), dla każdego z uczestników przedstawienie konkretnej oferty aktywizacji zawodowej poprzedza analiza umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego uczestnika. Na tej podstawie PUP realizuje odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy, o których mowa w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.