Przygotowanie zawodowe dorosłych

Przygotowanie zawodowe dorosłych

Czym jest Przygotowanie zawodowe dorosłych?

Przygotowanie zawodowe dorosłych ma na celu uzyskanie przez uczestników kwalifikacji lub umiejętności zawodowych. Może się ono odbywać w jednej z dwóch form:
  • praktycznej nauki zawodu dorosłych umożliwiającej przystąpienie do egzaminu zawodowego lub egzaminu czeladniczego albo
  • przyuczenia do pracy dorosłych, mającego na celu zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności, niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych.
Przygotowanie zawodowe dorosłych pozwala na nabycie umiejętności praktycznych i zdobycie wiedzy teoretycznej, niezbędnych do wykonywania zadań zawodowych.

Przygotowanie zawodowe dorosłych realizowane jest u pracodawców, często we współpracy z instytucją szkoleniową.

Czas zajęć w ramach przygotowania zawodowego dorosłych nie może przekraczać 8 godzin zegarowych dziennie i 40 godzin zegarowych tygodniowo.
 
Praktyczna nauka zawodu Przyuczenie do pracy dorosłych
Trwa od 6 do 12 miesięcy Trwa od 3 do 6 miesięcy
Program uwzględnia wymagania określone w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego lub standardy wymagań będące podstawą przeprowadzania egzaminu czeladniczego Program uwzględnia standardy kwalifikacji zawodowych dostępne w bazach danych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw pracy lub wymagania w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego.
Kończy się egzaminem zawodowym przeprowadzanym przez okręgową komisję egzaminacyjną, lub egzaminem czeladniczym przeprowadzanym przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych. Kończy się egzaminem sprawdzającym przeprowadzanym przez komisję egzaminacyjną izby rzemieślniczej, instytucję szkoleniową wpisaną do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy lub inną instytucję uprawnioną do przeprowadzania egzaminów wskazaną przez starostę.

Przyuczenie do pracy dorosłych może kończyć się egzaminem zawodowym przeprowadzanym przez okręgową komisję egzaminacyjną, jeżeli program przyuczenia do pracy uwzględnia wymagania określone w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie szkolnictwa branżowego.
Uczestnik praktycznej nauki zawodu dorosłych, który zdał odpowiednio egzamin zawodowy lub egzamin czeladniczy, z wynikiem pozytywnym, otrzymuje odpowiednio certyfikat kwalifikacji zawodowej lub dyplom zawodowy albo świadectwo czeladnicze. Uczestnik przyuczenia do pracy dorosłych, który zdał egzamin sprawdzający - otrzymuje zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności

Uczestnik który zdał egzamin potwierdzający - otrzymuje certyfikat kwalifikacji zawodowej.

Kto może skorzystać?

O skierowanie na przygotowanie zawodowe dorosłych może zwrócić się do powiatowego urzędu pracy każdy bezrobotny, a dodatkowo mogą to zrobić  także osoby, które:
  • otrzymują świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
  • uczestniczą w zajęciach w centrum integracji społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
  • są żołnierzami rezerwy,
  • pobierają rentę szkoleniową,
  • pobierają świadczenie szkoleniowe.
Otrzymanie skierowania na przygotowanie zawodowe zależne jest od posiadania odpowiednich środków finansowych przez powiatowy urząd pracy.

Jakie są uprawnienia uczestnika?

Podczas odbywania przygotowania zawodowego dorosłych uczestnikowi przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych (o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1), przy czym okres pobierania stypendium wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych.

Podczas odbywania przygotowania zawodowego dorosłych jego uczestnik ma prawo do 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu (na swój wniosek), za które przysługuje stypendium. Stypendium nie przysługuje za okres nieusprawiedliwionych nieobecności.

Istnieje możliwość sfinansowania przez starostę kosztów przejazdu do miejsca odbywania przygotowania zawodowego. W przypadku, gdy przygotowanie zawodowe dorosłych odbywa się w miejscowości innej niż miejsce zamieszkania, możliwe jest także sfinansowanie kosztów zakwaterowania.

Jeśli uczestnik przygotowania zawodowego dorosłych przerwie program tego przygotowania lub nie przystąpi do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, egzaminu czeladniczego lub egzaminu sprawdzającego, wówczas jest obowiązany do zwrotu kosztów tego przygotowania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy powodem przerwania lub nieprzystąpienia do egzaminu jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

Bezrobotny posiadający co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia, odbywający przygotowania zawodowe dorosłych, może ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7 lub opieki nad osobą zależną w trakcie odbywania tego przygotowania. Koszty zostaną zwrócone pod warunkiem:
  • wcześniejszego uzgodnienia,
  • nieprzekroczenia miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz
  • po udokumentowaniu poniesionych kosztów

Jaka jest wysokość stypendium?

Bezrobotnemu w okresie odbywania przygotowania zawodowego dorosłych przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Stypendium przysługuje także za dni wolne (podobnie jak w programie staży uczestnikowi przygotowania zawodowego dorosłych przysługują dwa dni wolne za każde 30 dni kalendarzowych). Za okres, w którym wypłacane jest stypendium, zasiłek nie przysługuje.

Czy stypendium przysługuje także w czasie niezdolności do pracy?

Tak. Bezrobotny zachowuje prawo do stypendium za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Niezdolność tę należy udokumentować zaświadczeniem lekarskim, albo wydrukiem zaświadczenia lekarskiego (nie dotyczy to bezrobotnych odbywających leczenie w zakładzie lecznictwa odwykowego). Bezrobotny ma obowiązek zawiadomić powiatowy urząd pracy o niezdolności do pracy w terminie 2 dni od dnia wystawienia zaświadczenia i dostarczyć do powiatowego urzędu pracy w terminie 7 dni.

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Przygotowania zawodowe dorosłych

PRZYGOTOWANIA ZAWODOWE DOROSŁYCH

Starosta inicjuje, organizuje i finansuje z Funduszu Pracy przygotowanie zawodowe dorosłych i osób, o których mowa art. 43 ust. 1 pkt 3-7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015r. poz. 149) w celu uzyskania przez nich kwalifikacji  lub umiejętności zawodowych.

Przygotowanie zawodowe dorosłych odbywa się w formie:

1. praktycznej nauka zawodu dorosłych  - uwzględniającej w szczególności w szczególności wymagania określone w podstawie programowej  kształcenia w zawodach lub standardy wymagań będące podstawą przeprowadzenia egzaminu czeladniczego. Praktyczna nauka zawodu kończy się egzaminami potwierdzającymi kwalifikacje w zawodzie, przeprowadzanymi przez okręgową komisję egzaminacyjną, zgodnie z przepisami  w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania  uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzenia sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych lub egzaminem czeladniczym przeprowadzonym przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych, zgodnie z przepisami w sprawie egzaminów  na tytuł czeladnika i mistrza w zawodzie.
2. przyuczenia do pracy dorosłych – uwzględniającego w szczególności standardy kwalifikacji zawodowych dostępne w bazach  prowadzonych przez  ministra właściwego do spraw pracy lub wymagania  określone w podstawie  programowej  kształcenia w zawodach. Przyuczenie do pracy dorosłych kończy się egzaminem sprawdzającym przeprowadzanym przez komisję egzaminacyjną izby rzemieślniczej, instytucję szkoleniową wpisana do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy lub inna instytucję uprawniona do przeprowadzania egzaminów wskazana przez starostę.

Wymiar czasu odbywania przygotowania zawodowego dorosłych nie może przekroczyć 8 godzin zegarowych dziennie i 40 godzin zegarowych tygodniowo.

Przygotowanie zawodowe dorosłych realizowane jest na podstawie umowy w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych zawieranej między starostą a pracodawcą lub między starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową, wpisana do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy.
Praktyczna nauka zawodu dorosłych trwa od 6 do 12 miesięcy, a przyuczenie do pracy dorosłych trwa od 3 do 6 miesięcy.

 

PRZYGOTOWANIA ZAWODOWE DOROSŁYCH

I.  Szczegółowe warunki, sposób i tryb organizowania przygotowania zawodowego dla dorosłych

1. Pracodawca zainteresowany utworzeniem miejsc przygotowania zawodowego dorosłych  składa do właściwego powiatowego urzędu pracy wniosek w sprawie gotowości ich utworzenia.
2. Starosta w terminie miesiąca od dnia otrzymania wniosku informuje pracodawcę o sposobie jego rozpatrzenia.
3. Starosta kieruję osobę uprawnioną do odbycia przygotowania zawodowego dorosłych u pracodawcy na jej wniosek składany we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania powiatowym urzędzie pracy.
4. Starosta w porozumieniu z wybranym pracodawcą albo z wybranym pracodawcą i wyłonioną instytucją szkoleniową wpisaną do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy, uzgadnia szczegółowe warunki umowy w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych.
5. Starosta zawiera z wybranym pracodawcą i wyłonioną instytucją szkoleniową wpisana do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy umowę w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych określającą w szczególności:
a) formę przygotowania zawodowego dorosłych, którego przygotowanie zawodowe dotyczy,
b) datę rozpoczęcia i zakończenia przygotowania zawodowego dorosłych,
c) imię, nazwisko, stanowisko i kwalifikacje opiekuna uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych,
d) rodzaj egzaminu i wskazanie instytucji, która go przeprowadzi,
e) należność dla instytucji szkoleniowej z tytułu kształcenia teoretycznego umożliwiającego zdobycie wiedzy teoretycznej,
f) wykaz wydatków, które może ponieść pracodawca w związku z realizacją przygotowania zawodowego dorosłych, wraz ze sposobem ich dokumentowania oraz wysokość i terminy wypłat refundacji dokonywanej przez starostę na podstawie art. 53j ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015r. poz. 149)
g) wysokość jednorazowej premii ze środków Funduszu Pracy wypłaconej pracodawcy po spełnieniu warunków określonych art. 53 j ustawy i termin płatności,
h) zobowiązanie stron umowy do należytej realizacji programu przygotowania zawodowego dorosłych,
i) ustalenia stron umowy w zakresie sposobu postępowania w przypadku zmiany opiekuna uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych u pracodawcy,
j) wymiar nieobecności na zajęciach przygotowania zawodowego dorosłych umożliwiający uczestnikowi realizacje programu, wyrażony udziałem procentowym maksymalnej dopuszczalnej liczby godzin nieobecności na zajęciach w stosunku do całkowitej liczby godzin zajęć przewidzianych programem.
6. pracodawca realizujący przygotowanie zawodowe dorosłych:
a) zapoznaje uczestnika z jego obowiązkami i uprawnieniami oraz z programem przygotowania zawodowego dorosłych,
b) realizuje program przygotowania zawodowego dorosłych prowadzi dokumentację tej realizacji,
c) zapewnia uczestnikowi bezpieczne i higieniczne warunki realizacji programu przygotowania zawodowego dorosłych, zapewnia profilaktyczną ochronę zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników,
d) przeprowadza szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higien pracy, przepisów przeciwpożarowych, na zasadach przewidzianych dla pracowników, oraz zapoznaje uczestnika z obowiązującym regulaminem pracy,
e) przydziela, na zasadach przewidzianych dla pracowników, odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz niezbędne sodki higieny osobistej,
f) zapewnia na zasadach przewidzianych dla pracowników bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne,
g) niezwłocznie informuję starostę o wszelkich zdarzeniach mających wpływ na realizację programu przygotowania zawodowego dorosłych,
h) dostarcza staroście w terminie 5 dni po zakończeniu miesiąca listy obecności uczestników przygotowania zawodowego dorosłych
i) umożliwia staroście wykonywanie zadań związanych z nadzorem nad realizacją programu przygotowania zawodowego dorosłych.
7. Pracodawca nie późnij niż w terminie 7 dni od daty ukończenia przez uczestnika programu przygotowania zawodowego dorosłych wydaje mu zaświadczenie o ukończeniu przygotowania zawodowego dorosłych.
8. Program przygotowania zawodowego dorosłych u pracodawcy nie może być realizowany w niedziele i święta, w porze nocnej ani w wymiarze czasu wyższym niż określony w  art. 53 e ust. 1 ustawy.
9. Starosta może wyrazić zgodę na realizację programu przygotowania zawodowego dorosłych pracodawcy w porze nocnej, o ile charakter pracy danym zawodzie wymaga pracy w orze nocnej.
10. W przypadku nieprzestrzegania warunków umowy przez pracodawcę lub instytucje szkoleniową starosta rozwiązuje ja ze skutkiem natychmiastowym.
11. Osobie kierowanej do odbycia przygotowania zawodowego dorosłych starosta wydaje pisemne skierowanie.
12. Skierowanie traci ważność w przypadku nieobecności uczestnika na zajęciach uniemożliwiającej realizację programu przygotowania zawodowego dorosłych albo w przypadku nienależytego wywiązywania się uczestnika z nałożonych obowiązków.
13. Uczestnik przygotowania zawodowego dorosłych:
a) bierze udział w zajęciach przewidzianych programem przygotowania zawodowego dorosłych,
b) stosuje się do rozkładu czasu pracy i regulaminu pracy obowiązującego u pracodawcy,
c) stosuje się do planu nauczania i regulaminów obowiązujących w instytucji szkoleniowej,
d) na 2 miesiące przed zakończeniem programu przygotowania zawodowego dorosłych składa we wskazanej instytucji przeprowadzającej egzaminy wniosek o dopuszczenie do egzaminu przewidzianego w programie; w przypadki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje  w zawodzie do wniosku składanego w okręgowej komisji egzaminacyjnej dołącza deklarację dotyczącą przystąpienia do tego egzaminu,
e) przystępuje do sprawdzianów okresowych  oraz egzaminów  przewidzianych po zakończeniu programu przygotowania zawodowego dorosłych,
f) w terminie 14 dni od dnia ukończenia przygotowania zawodowego dorosłych przedkłada staroście ankietę z ocena przebiegu przygotowania zawodowego dorosłych,
g) po ukończeniu przygotowania zawodowego dorosłych przekazuje okręgowej komisji egzaminacyjnej  lub instytucji przeprowadzającej egzamin zaświadczenie o ukończeniu przygotowania zawodowego dorosłych  - jeżeli zamierza przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie , egzaminu czeladniczego  lub sprawdzającego,
h) w terminie do 14 dni od dnia uzyskania odpowiednio: świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, świadectwa czeladniczego albo zaświadczenia o zdania egzaminu sprawdzającego potwierdzającego nabyte umiejętności okazuje je staroście oraz pracodawcy.

Do zadań opiekunów uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych należy w szczególności:
a) zapoznanie uczestnika z jego prawami obowiązkami oraz programem przygotowania zawodowego dorosłych,
b) wyznaczenie zadań praktycznych oraz organizacja zajęć teoretycznych przewidzianych programem przygotowania zawodowego dorosłych,
c) nadzór nad wykonywaniem zadań przez uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych oraz udzielenie mu wskazówek i niezbędnej pomocy,
d) współpraca z urzędem pracy i instytucją szkoleniową przy realizacji programu przygotowania zawodowego dorosłych,
e) prowadzenie dokumentacji przebiegu realizacji przygotowania zawodowego dorosłych u pracodawcy.
 
 
II. Sposób refundowania pracodawcy wydatków poniesionych na uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych i wypłacania premii
 

1. Pracodawca składa wniosek o dokonanie refundacji wydatków poniesionych na uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych (o której mowa w art. 53i ustawy) do powiatowego urzędu pracy.
2. Do wniosku o dokonanie refundacji wydatków pracodawca dołącza  poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków.
3. Pracodawca składa wniosek o wypłatę premii po ukończeniu przygotowania zawodowego dorosłych (o której mowa w art. 53j ustawy) do powiatowego urzędu pracy.
4. Starosta przekazuje środki Funduszu Pracy z tytułu refundacji wydatków poniesionych na uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych oraz premii po ukończeniu przygotowania zawodowego dorosłych na rachunek bankowy wskazany przez pracodawcę, w terminach określonych w umowie.
5. Pracodawca korzystający z refundacji wydatków poniesionych n a uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych przechowuje dokumentację pozwalającą na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.

 
III. Kwalifikacje wymagane od opiekunów uczestników przygotowania zawodowego dorosłych
 

1. Od opiekunów uczestników przygotowania zawodowego dorosłych realizowanego w formie praktycznej nauki zawodu dorosłych jest wymagane posiadanie kwalifikacji instruktorów praktycznej nauki zawodu, określonych w przepisach dotyczących praktycznej nauki zawodu.
2. Od opiekunów uczestników przygotowania zawodowego dorosłych realizowanego w formie przyuczenia do pracy dorosłych jest wymagane posiadanie co najmniej:
a) wykształcenia średniego,
b) 3-letniego stażu pracy w zawodzie obejmującym zadania, do realizacji których są wymagane umiejętności zdobywane w tracie przyuczenia,
c) rocznego doświadczenia w  wykonywaniu zadań z zakresu nadzoru nad pracownikami, stażystami lub praktykantami.

 
 
IV. Warunki i tryb przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego

 

1. Do przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego instytucja szkoleniowa wskazana przez starostę powołuję komisję, w skład której wchodzą przewodniczący oraz dwóch członków.
2. Zadania egzaminacyjne są przygotowywane  i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
3. Przewodniczący komisji sporządza protokół z przebiegu egzaminu sprawdzającego.
4. Osoba, która zda egzamin sprawdzający  otrzymuje zaświadczenie  potwierdzające nabyte umiejętności.

 

Podstawa prawna:

1. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 kwietnia 2014r. w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych (Dz. U. z 2014r. poz. 497).
2. Ustawa z dnia 20  kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015r. poz. 149)

Menu nawigacji