- Zatrudnianie obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii - unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Ważne kontakty i linki
- Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - Nowa sprawa/kontynuacja
Zatrudnianie cudzoziemców
Informacje dla pracodawców planujących zatrudnić obcokrajowców. Opis możliwości zatrudnienia obcokrajowców, a także obowiązków, jakie musi dopełnić pracodawca aby takie zatrudnienie mogło mieć miejsce. W tym dziale znajduje się również informacja o pośrednictwie pracy na terenie Unii Europejskiej EURES i sposobach poszukiwania pracownika poza granicami kraju.
Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy na podstawie powiadomienia od 1 lipca 2024
Powiatowy Urząd Pracy w Węgorzewie informuje, że z dniem 1 lipca 2024 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 854).
Główne zmiany dotyczą:
Zmiany w powiadomieniu w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę:
W związku ze zmianą polegającą na skróceniu z 14 na 7 dni terminu na przesłanie powiadomienia przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy, w projekcie zawarto przepis przejściowy, który zapewni dalszy bieg terminów jako 14-dniowych, jeżeli rozpoczął się przed wejściem w życie przyszłej ustawy nowelizującej.
Główne zmiany dotyczą:
- Przedłużenia do 30 września 2025 r. legalizacji pobytu obywateli Ukrainy na terytorium RP;
- Skrócenia z 14 dni do 7 dni terminu na przesłanie powiadomienia przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu;
- Obywatel Ukrainy wykonuje pracę w wymiarze czasu pracy nie niższym niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej niż wskazana w powiadomieniu;
- Obywatel Ukrainy otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż określona w powiadomieniu lub ustalonej według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonej w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy;
- Wynagrodzenie, które otrzymuje obywatel Ukrainy, spełnia wymogi określone w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu – w przypadku gdy przepisy te mają zastosowanie.
- Zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy,
- Zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy,
- Zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określonym w powiadomieniu,
- Obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu.
Zmiany w powiadomieniu w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę:
- Obowiązek złożenia powiadomienia będzie dotyczyć również przypadku gdy obywatel Ukrainy wcześniej pracował u pracodawcy na podstawie zezwolenia na pracę lub oświadczenia i zamierza kontynuować pracę u tego samego podmiotu przy jednoczesnej zmianie dokumentu umożliwiającego pracę na zezwolenie na pobyt czasowy i pracę podając jako podstawę swojej pracy powiadomienie. Powiadomienie w takim przypadku powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia, w którym cudzoziemiec poinformował pracodawcę o doręczeniu mu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Nowe rozwiązanie nie będzie wymagało aby w przypadku kontynuacji podmiot był zmuszony do rozwiązania umowy o pracę z cudzoziemcem i zawarcia nowej umowy tak jak to było dotychczas;
- W przypadku zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, stroną postępowania jest wyłącznie cudzoziemiec, co oznacza, że informację o udzieleniu tego zezwolenia podmiot powierzający pracę może uzyskać wyłącznie od niego. W celu zapobiegania nadużyciom związanym z powierzeniem pracy cudzoziemcom w tym trybie – przepis nakłada na cudzoziemca obowiązek powiadomienia pracodawcy o otrzymaniu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w terminie 7 dni liczonych od dnia jej doręczenia. Przepis przewiduje, że praca w tym okresie jest uznawana za legalną. W przypadku gdy cudzoziemiec nie dopełnił obowiązku przekazania informacji o doręczeniu decyzji pobytowej we wskazanym terminie – cudzoziemiec nie będzie uprawniony do wykonywania pracy na podstawie powiadomienia.
W związku ze zmianą polegającą na skróceniu z 14 na 7 dni terminu na przesłanie powiadomienia przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy, w projekcie zawarto przepis przejściowy, który zapewni dalszy bieg terminów jako 14-dniowych, jeżeli rozpoczął się przed wejściem w życie przyszłej ustawy nowelizującej.
Projekt "Ukraiński pracownik na polskim rynku pracy. Badania profilaktyczne/ Український працівник на польському ринку праці. Профілактичні огляди"
Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, przy wsparciu finansowym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizuje projekt „Ukraiński pracownik na polskim rynku pracy. Badania profilaktyczne/ Український працівник на польському ринку праці. Профілактичні огляди".
W ramach projektu przygotowano podstawowe informacje w języku ukraińskim na temat opieki profilaktycznej nad pracownikami w Polsce. Wszystkie opracowane w ramach projektu materiały zostały umieszczone na stronie internetowej Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi pod adresem: www.imp.lodz.pl/ukraine
Pakiet materiałów obejmuje m.in.:
W ramach projektu przygotowano podstawowe informacje w języku ukraińskim na temat opieki profilaktycznej nad pracownikami w Polsce. Wszystkie opracowane w ramach projektu materiały zostały umieszczone na stronie internetowej Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi pod adresem: www.imp.lodz.pl/ukraine
Pakiet materiałów obejmuje m.in.:
- krótkie filmy oraz broszurę przedstawiającą zasady obowiązkowych badań profilaktycznych pracowników na polskim rynku pracy;
- broszury na temat profilaktyki najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych (nadciśnienia tętniczego i cukrzycy) oraz szczepień ochronnych rekomendowanych osobom pracującym;
- kwestionariusze w języku ukraińskim – dla lekarzy i pacjentów z Ukrainy – ułatwiające zebranie wiarygodnego wywiadu, a także pakiet najczęściej wydawanych pacjentom zaleceń medycznych.
Projekt pilotażowy - Europejska Pula Talentów
Jesteś osobą z Ukrainy, która opuściła swój kraj z powodu wojny i jesteś objęta/objęty ochroną czasową?
Jesteś polskim pracodawcą poszukującym pracowników z Ukrainy?
Unijny projekt pilotażowy „EU Talent Pool – Pilot" jest dla Was!
Jesteś polskim pracodawcą poszukującym pracowników z Ukrainy?
Unijny projekt pilotażowy „EU Talent Pool – Pilot" jest dla Was!
Nowe wzory dokumentów obowiązujące od 29 lipca 2022
Informujemy, że od dnia 29.07.2022 r. weszło w życie Rozporządzenie MRIPS w sprawie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. W związku z tym nastąpiła zmiana wzorów składanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową.
UWAGA! W ostatnim załączniku znajdują się podstawowe informacje, które powinieneś znać składając oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
- Załączniki
- Wniosek podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.pdf (pdf, 259 KB)
- Wniosek podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.pdf (pdf, 235 KB)
- Wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.pdf (pdf, 230 KB)
- Oświadczenie podmiotu nieświadczącego usług w zakresie pracy tymczasowej o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.pdf (pdf, 202 KB)
- Oświadczenie podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego.pdf (pdf, 208 KB)
- Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.pdf (pdf, 172 KB)
- Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o zgłoszeniu się cudzoziemca w celu wykonywania pracy sezonowej.pdf (pdf, 148 KB)
- Informacja podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi dotycząca okoliczności o których mowa w art 88z ust 13 i 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.pdf (pdf, 201 KB)
- Podstawowe informacje dot. oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.pdf (pdf, 136 KB)
- Oświadczenie pracodawcy.pdf (pdf, 108 KB)
Zatrudnianie cudzoziemców - opłaty
Obowiązek opłaty
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 08 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości wpłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi Powiatowy Urząd Pracy w Węgorzewie informuje, że od dnia 12 lipca 2022 r. złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wiąże się z obowiązkiem opłaty w wysokości 100 zł/szt., natomiast wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową oraz przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca wiąże się z obowiązkiem opłaty w wysokości 30 zł/szt.
Opłaty za zezwolenia na pracę sezonową, przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową oraz rejestrację oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom prosimy wnosić na rachunek:
86 9348 0000 0009 5266 2000 0010
Starostwo Powiatowe w Węgorzewie, ul. 3 Maja 17, 11-600 Węgorzewo
Uwaga: Prosimy o poprawny wpis w tytule wpłaty.
„Zezwolenie praca sezonowa (062)" /W przypadku ubiegania się podmiotu o wydanie zezwolenia na pracę sezonową lub przedłużenie pracy sezonowej/
„Oświadczenie praca cudzoziemiec (069)" /W przypadku ubiegania się podmiotu o rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w celu dokonania wpisu w ewidencji oświadczeń/
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 08 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości wpłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi Powiatowy Urząd Pracy w Węgorzewie informuje, że od dnia 12 lipca 2022 r. złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wiąże się z obowiązkiem opłaty w wysokości 100 zł/szt., natomiast wniosek o wydanie zezwolenia na pracę sezonową oraz przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca wiąże się z obowiązkiem opłaty w wysokości 30 zł/szt.
Opłaty za zezwolenia na pracę sezonową, przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową oraz rejestrację oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom prosimy wnosić na rachunek:
86 9348 0000 0009 5266 2000 0010
Starostwo Powiatowe w Węgorzewie, ul. 3 Maja 17, 11-600 Węgorzewo
Uwaga: Prosimy o poprawny wpis w tytule wpłaty.
„Zezwolenie praca sezonowa (062)" /W przypadku ubiegania się podmiotu o wydanie zezwolenia na pracę sezonową lub przedłużenie pracy sezonowej/
„Oświadczenie praca cudzoziemiec (069)" /W przypadku ubiegania się podmiotu o rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w celu dokonania wpisu w ewidencji oświadczeń/